CSM Târgu Jiu a pierdut primul meci de la ”Cupa Craiovei”

0
221

CSM Târgu Jiu a pierdut primul meci amical de la ”Cupa Craiovei”, în fața echipei gazdă, SCM U Craiova, care s-a impus cu scorul de 31-20, la pauză 16-13. Vineri, 11 august, de la ora 18.00, în cel de-al doilea meci de la ”Cupa Craiovei”, CSM Târgu Jiu va juca cu Gloria Buzău.

Fără daneza Simone Bohme, care s-a resimțit după turneul de la Târgu Jiu și nu a fost folosită de Liviu Andrieș, dar și fără Oana Bucă, și ea cu probleme medicale, CSM Târgu Jiu a cedat pe terenul Craiovei. Formația din Bănie s-a impus la capătul unui meci cu o primă repriză foarte echilibrată, în care cele două echipe au mers cap la cap până aproape de pauză. Craiova a avut un final de primă repriză mai bun și a reușit să intre la vestiare cu un avans de 3 goluri, scor 16-13. Repriza secundă a fost una de coșmar pentru gruparea gorjeană, care nu s-a mai regăsit, nici în plan ofensiv, și nici în plan defensiv. Craiova a dominat actul doi și s-a distanțat în mai multe rânduri la +10 pe tabelă. S-a terminat 31-20 pentru gruparea din Bănie. Angela Pușcaș a fost cea mai bună marcatoare a CSM Târgu Jiu în acest meci, cu 7 goluri marcate.

În această seară, fetele lui Liviu Andrieș joacă cu Gloria Buzău, echipă care a terminat sezonul trecut pe locul 5 în Liga Florilor.